Gainward GTX 650 Ti GS
Graphics Card Gainward GTX 650 Ti GS — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward GTX 650 Ti GS
Nvidia GeForce 600
•
GK106S
•
09.10.2012
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
110W
🏆 Top #10960
Performance
Synthetic Score
2,530
PassMark
2,530
Efficiency
entry
The Gainward GTX 650 Ti GS graphics card from NVIDIA is built on the Kepler architecture and was officially introduced on 09.10.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 221 mm² die contains approximately 2.5 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 768 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 86.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 928 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 110 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 09.10.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK106-220-A1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK106S |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,540,000.0 million |
| Die Size | 221 mm² |
| Transistor Density | 11,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 928 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1350 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 86.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 110 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P2010 SKU 15 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 16.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 64.38 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.55 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 64.38 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 530 |
| PassMark (G2D Mark) | 420 |
| TPU Index Score | 3.28% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.