Gainward GTX 1660 Ti Ghost OC
Graphics Card Gainward GTX 1660 Ti Ghost OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward GTX 1660 Ti Ghost OC
Nvidia GeForce 16
•
TU116
•
22.02.2019
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
120W
🏆 Top #6223
Performance
Synthetic Score
12,722
PassMark
12,683
Efficiency
mid-high
The Gainward GTX 1660 Ti Ghost OC graphics adapter is based on the advanced Turing architecture. NVIDIA announced this model on 22.02.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 6.6 billion transistorsistors transistors on a 284 mm² die. The core configuration includes 1536 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 6 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 288.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1500 MHz with dynamic acceleration capability up to 1815 MHz. The nominal thermal design power is 120 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 22.02.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU116-400-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU116 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,600,000.0 million |
| Die Size | 284 mm² |
| Transistor Density | 23,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock | 1815 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 235 x 40 x 115 mm |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG160 SKU 21 PG161 SKU 21 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 87.12 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 174.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 11.15 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.58 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 174.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 12 683 |
| PassMark (G2D Mark) | 782 |
| TPU Index Score | 14.03% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.