Gainward GTX 1650 Ghost GDDR6
Graphics Card Gainward GTX 1650 Ghost GDDR6 — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward GTX 1650 Ghost GDDR6
Nvidia GeForce 16
•
TU117
•
01.04.2020
•
4 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #8229
Performance
Synthetic Score
7,517
Efficiency
mid
The Gainward GTX 1650 Ghost GDDR6 graphics adapter is based on the advanced Turing architecture. NVIDIA announced this model on 01.04.2020. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 200 mm² die contains approximately 4.7 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 896 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 192.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1410 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1590 MHz under load. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 01.04.2020 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU117-300-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1590 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 170 x 35 x 99 mm |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG177 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 50.88 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 89.04 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.70 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.85 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 89.04 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 8.04% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.