Gainward GTX 1080
Graphics Card Gainward GTX 1080 — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward GTX 1080
Nvidia GeForce 10
•
GP104
•
27.05.2016
•
8 GB
•
GDDR5X
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #4421
Performance
Synthetic Score
17,762
PassMark
15,612
Efficiency
high
The Gainward GTX 1080 graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 27.05.2016. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 7.2 billion transistorsistors transistors on a 314 mm² die. For graphics processing, 2560 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5X modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 320.30 GB/s. In standard mode, the core operates at 1607 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1733 MHz under load. The nominal thermal design power is 180 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 27.05.2016 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1607 MHz |
| Boost Clock | 1733 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1251 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 10000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG413 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 110.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 277.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 138.6 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 8.87 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 277.3 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 15 612 |
| PassMark (G2D Mark) | 888 |
| TPU Index Score | 16.23% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.