Gainward GTX 1050 Ti Wind-P
Graphics Card Gainward GTX 1050 Ti Wind-P — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward GTX 1050 Ti Wind-P
Nvidia GeForce 10
•
GP107
•
25.10.2016
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #8655
Performance
Synthetic Score
6,471
PassMark
6,357
Efficiency
mid
The Gainward GTX 1050 Ti Wind-P graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 25.10.2016. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 132 mm². The core configuration includes 768 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 112.10 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1303 MHz with dynamic acceleration capability up to 1417 MHz. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 25.10.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP107-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP107 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 3,300,000.0 million |
| Die Size | 132 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1303 MHz |
| Boost Clock | 1417 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1752 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 288 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | PG210 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 45.34 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 68.02 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 34.01 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 2.18 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 68.02 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 357 |
| PassMark (G2D Mark) | 655 |
| TPU Index Score | 6.84% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.