Gainward GTX 1050 Storm EX
Graphics Card Gainward GTX 1050 Storm EX — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward GTX 1050 Storm EX
Nvidia GeForce 10
•
GP107
•
25.10.2016
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #9208
Performance
Synthetic Score
5,396
PassMark
5,046
Efficiency
mid
The Gainward GTX 1050 Storm EX graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 25.10.2016. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 132 mm². For graphics processing, 640 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 112.10 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1442 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1556 MHz under load. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 25.10.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP107-300-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP107 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 3,300,000.0 million |
| Die Size | 132 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1442 MHz |
| Boost Clock | 1556 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1752 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 240 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG210 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 49.79 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 62.24 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 31.12 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 1.99 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 62.24 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 046 |
| PassMark (G2D Mark) | 458 |
| TPU Index Score | 5.76% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.