Gainward GT 740 DDR3
Graphics Card Gainward GT 740 DDR3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward GT 740 DDR3
Nvidia GeForce 700
•
GK107
•
29.05.2014
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
64W
🏆 Top #11826
Performance
Synthetic Score
1,403
PassMark
1,426
Efficiency
low
The Gainward GT 740 DDR3 graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 29.05.2014. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 118 mm² die contains approximately 1.3 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 384 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 80.19 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 993 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 64 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 29.05.2014 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK107-425-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,270,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 10,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 993 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1253 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.19 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 64 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P2010 SKU 8, P2011 SKU 6 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7.944 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 31.78 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 762.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 31.78 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 426 |
| PassMark (G2D Mark) | 351 |
| TPU Index Score | 2.15% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.