Gainward GT 730
Graphics Card Gainward GT 730 — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward GT 730
Nvidia GeForce 700
•
GF108
•
18.06.2014
•
2 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
49W
🏆 Top #13528
Performance
Synthetic Score
223
PassMark
824
Efficiency
low
Gainward GT 730 is a powerful solution from NVIDIA based on the Fermi architecture, released on 18.06.2014. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 116 mm² die contains approximately 0.6 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 96 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 25.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 700 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 49 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 18.06.2014 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GF108-400-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF108 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 585,000.0 million |
| Die Size | 116 mm² |
| Transistor Density | 5,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 700 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 49 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P1070, P1071 SKU 12 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 11.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 268.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 22.4 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 824 |
| PassMark (G2D Mark) | 259 |
| TPU Index Score | 0.89% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.