Gainward GT 1030 Windward DDR4
Graphics Card Gainward GT 1030 Windward DDR4 — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward GT 1030 Windward DDR4
Nvidia GeForce 10
•
GP108
•
12.03.2018
•
2 GB
•
DDR4
•
64 bit
•
20W
🏆 Top #11244
Performance
Synthetic Score
2,254
Efficiency
entry
The Gainward GT 1030 Windward DDR4 graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 12.03.2018. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 74 mm². For graphics processing, 384 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features DDR4 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 16.80 GB/s. In standard mode, the core operates at 1152 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1379 MHz under load. The TDP level for this model is 20 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 12.03.2018 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP108-310-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP108 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 1,800,000.0 million |
| Die Size | 74 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1152 MHz |
| Boost Clock | 1379 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1050 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 16.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 144 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x4 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 145 x 38 x 69 mm |
| Power Consumption (TDP) | 20 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | PG111 SKU 01 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 22.06 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 33.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 16.55 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 59.1 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 33.1 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.55% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.