Gainward 7600 GS Golden Sample
Graphics Card Gainward 7600 GS Golden Sample — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward 7600 GS Golden Sample
GeForce 7600
•
G73B
•
22.03.2006
•
256 MB
•
DDR2
•
128 bit
•
27W
🏆 Top #13911
Performance
Synthetic Score
126
PassMark
166
Efficiency
low
The Gainward 7600 GS Golden Sample (Curie) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 22.03.2006. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 100 mm². The DDR2 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 12.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 400 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 27 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 22.03.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 7600 |
| GPU Variant | G73-N-B1 |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | G73B |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 177,000.0 million |
| Die Size | 100 mm² |
| Transistor Density | 1,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 12 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 400 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 12.80 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Power Consumption (TDP) | 27 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P501, P900 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 6 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 166 |
| PassMark (G2D Mark) | 33 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.