EVGA RTX 3090 Ti FTW3 BLACK
Graphics Card EVGA RTX 3090 Ti FTW3 BLACK — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA RTX 3090 Ti FTW3 BLACK
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
27.01.2022
•
24 GB
•
GDDR6X
•
384 bit
•
450W
🏆 Top #1133
Performance
Synthetic Score
29,750
PassMark
29,338
Efficiency
enthusiast
The EVGA RTX 3090 Ti FTW3 BLACK (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 27.01.2022. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 28.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 628 mm². The core configuration includes 10752 shader units, 84 RT Cores for ray tracing, and 336 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 24 GB of GDDR6X memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 1034.24 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1560 MHz with dynamic acceleration capability up to 1860 MHz. The nominal thermal design power is 450 W. For stable system operation, a PSU of 850 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 27.01.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-350-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10752 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 336 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 336 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 84 |
| Compute Units (SM/CU) | 84 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1560 MHz |
| Boost Clock | 1860 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1034.24 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10752 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 300 x 61 x 137 mm |
| Power Consumption (TDP) | 450 W |
| Recommended PSU | 850 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG136 SKU 5 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 208.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 625 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 40.00 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 40.00 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 625 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 29 338 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 228 |
| TPU Index Score | 49.29% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.