EVGA RTX 3080 FTW3 ULTRA
Graphics Card EVGA RTX 3080 FTW3 ULTRA — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA RTX 3080 FTW3 ULTRA
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
11.01.2022
•
12 GB
•
GDDR6X
•
384 bit
•
350W
🏆 Top #1886
Performance
Synthetic Score
25,860
PassMark
26,574
Efficiency
enthusiast
The EVGA RTX 3080 FTW3 ULTRA (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 11.01.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 28.3 billion transistorsistors transistors on a 628 mm² die. For graphics processing, 8960 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 70 RT Cores and 280 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 12 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 912.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 1260 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1800 MHz. The nominal thermal design power is 350 W. For stable system operation, a PSU of 750 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 11.01.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-220-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8960 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 280 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 280 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 70 |
| Compute Units (SM/CU) | 70 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1260 MHz |
| Boost Clock | 1800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 912.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8960 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 300 x 40 x 137 mm |
| Power Consumption (TDP) | 350 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 3x 8-pin |
| Board Number | PG132 SKU 25 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 172.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 504 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 32.26 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 32.26 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 504 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 574 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 095 |
| TPU Index Score | 42.35% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.