EVGA RTX 3070 FTW3 ULTRA LHR
Graphics Card EVGA RTX 3070 FTW3 ULTRA LHR — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA RTX 3070 FTW3 ULTRA LHR
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
01.09.2020
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
220W
🏆 Top #1850
Performance
Synthetic Score
26,014
PassMark
22,139
Efficiency
high
The EVGA RTX 3070 FTW3 ULTRA LHR (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 01.09.2020. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 392 mm² die contains approximately 17.4 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 5888 universal processors. Also available are 46 specialized cores for ray rendering and 184 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 448.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1500 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1815 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 220 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 01.09.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5888 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 184 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock | 1815 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5888 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 220 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG142 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 174.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 334 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 21.37 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 21.37 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 334 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 139 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 004 |
| TPU Index Score | 32.54% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.