EVGA RTX 2080 XC
Graphics Card EVGA RTX 2080 XC — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA RTX 2080 XC
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
20.09.2018
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
215W
🏆 Top #3840
Performance
Synthetic Score
19,609
PassMark
18,629
Efficiency
high
EVGA RTX 2080 XC is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 20.09.2018. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 13.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 545 mm². For graphics processing, 2944 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 46 RT Cores and 368 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1515 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1800 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 215 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 20.09.2018 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-400A-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2944 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 368 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1515 MHz |
| Boost Clock | 1800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2944 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 269 x 35 x 116 mm |
| Power Consumption (TDP) | 215 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG180 SKU 2 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 115.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 331.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 21.20 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.60 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 331.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 629 |
| PassMark (G2D Mark) | 901 |
| TPU Index Score | 24.81% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.