EVGA RTX 2080 Ti XC Ultra
Graphics Card EVGA RTX 2080 Ti XC Ultra — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA RTX 2080 Ti XC Ultra
Nvidia GeForce 20
•
TU102
•
20.09.2018
•
11 GB
•
GDDR6
•
352 bit
•
250W
🏆 Top #2757
Performance
Synthetic Score
22,944
PassMark
21,484
Efficiency
high
EVGA RTX 2080 Ti XC Ultra is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 20.09.2018. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 18.6 billion transistorsistors transistors on a 754 mm² die. For graphics processing, 4352 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 68 RT Cores and 544 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 11 GB. Thanks to the 352 bit-bit bus, bandwidth reaches 616.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1350 MHz with dynamic acceleration capability up to 1650 MHz. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 20.09.2018 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU102-300A-K1-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU102 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 18,600,000.0 million |
| Die Size | 754 mm² |
| Transistor Density | 24,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4352 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 272 |
| Render Output Units (ROP) | 88 |
| Tensor Cores | 544 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 68 |
| Compute Units (SM/CU) | 68 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1350 MHz |
| Boost Clock | 1650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 11 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 352 bit bit |
| Memory Bandwidth | 616.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4352 KB |
| L2 Cache | 5.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 269 x 35 x 116 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG150 SKU 32 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 145.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 448.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 28.72 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 14.36 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 448.8 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 21 484 |
| PassMark (G2D Mark) | 927 |
| TPU Index Score | 32.75% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.