EVGA RTX 2080 Ti XC HYBRID
Graphics Card EVGA RTX 2080 Ti XC HYBRID — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA RTX 2080 Ti XC HYBRID
Nvidia GeForce 20
•
TU102
•
20.09.2018
•
11 GB
•
GDDR6
•
352 bit
•
250W
🏆 Top #2810
Performance
Synthetic Score
22,735
PassMark
21,484
Efficiency
high
The EVGA RTX 2080 Ti XC HYBRID graphics adapter is based on the advanced Turing architecture. NVIDIA announced this model on 20.09.2018. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 754 mm² die contains approximately 18.6 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 4352 shader units, 68 RT Cores for ray tracing, and 544 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 11 GB of GDDR6 memory. A 352 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 616.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1350 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1635 MHz under load. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 20.09.2018 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU102-300A-K1-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU102 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 18,600,000.0 million |
| Die Size | 754 mm² |
| Transistor Density | 24,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4352 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 272 |
| Render Output Units (ROP) | 88 |
| Tensor Cores | 544 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 68 |
| Compute Units (SM/CU) | 68 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1350 MHz |
| Boost Clock | 1635 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 11 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 352 bit bit |
| Memory Bandwidth | 616.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4352 KB |
| L2 Cache | 5.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 35 x 116 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG150 SKU 32 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 143.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 444.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 28.46 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 14.23 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 444.7 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 21 484 |
| PassMark (G2D Mark) | 927 |
| TPU Index Score | 32.46% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.