EVGA RTX 2080 SUPER Black
Graphics Card EVGA RTX 2080 SUPER Black — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA RTX 2080 SUPER Black
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
23.07.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
250W
🏆 Top #3478
Performance
Synthetic Score
20,501
PassMark
19,462
Efficiency
high
The EVGA RTX 2080 SUPER Black (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 23.07.2019. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 13.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 545 mm². The model's computational arsenal includes 3072 universal processors. Also available are 48 specialized cores for ray rendering and 384 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 495.90 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1650 MHz with dynamic acceleration capability up to 1815 MHz. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 23.07.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-450-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 384 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1650 MHz |
| Boost Clock | 1815 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1937 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 15500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 495.90 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 270 x 35 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG180 SKU 42 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 116.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 348.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.30 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 11.15 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 348.5 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 462 |
| PassMark (G2D Mark) | 919 |
| TPU Index Score | 24.71% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.