EVGA RTX 2060
Graphics Card EVGA RTX 2060 — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA RTX 2060
Nvidia GeForce 20
•
TU106
•
07.01.2019
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
160W
🏆 Top #5876
Performance
Synthetic Score
14,104
PassMark
14,104
Efficiency
mid-high
EVGA RTX 2060 is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 07.01.2019. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 10.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 445 mm². The model's computational arsenal includes 1920 universal processors. Also available are 30 specialized cores for ray rendering and 240 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 336.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1365 MHz with dynamic acceleration capability up to 1680 MHz. The TDP level for this model is 160 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 07.01.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU106-200A-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU106 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,800,000.0 million |
| Die Size | 445 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1920 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 240 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 30 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1365 MHz |
| Boost Clock | 1680 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1920 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 190 x 35 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG160 SKU 42 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 80.64 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 201.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 12.90 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 6.45 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 201.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 14 104 |
| PassMark (G2D Mark) | 745 |
| TPU Index Score | 16.62% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.