EVGA GTX TITAN Z w/ ACX Cooler
Graphics Card EVGA GTX TITAN Z w/ ACX Cooler — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GTX TITAN Z w/ ACX Cooler
Nvidia GeForce 700
•
GK110B
•
28.05.2014
•
6 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
375W
🏆 Top #7648
Performance
Synthetic Score
8,897
PassMark
8,897
Efficiency
mid-high
EVGA GTX TITAN Z w/ ACX Cooler is a powerful solution from NVIDIA based on the Kepler architecture, released on 28.05.2014. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 7.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 561 mm². The model's computational arsenal includes 2880 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 336.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 705 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 876 MHz. The nominal thermal design power is 375 W. For stable system operation, a PSU of 750 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 28.05.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK110-350-B1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK110B |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,080,000.0 million |
| Die Size | 561 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2880 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 705 MHz |
| Boost Clock | 876 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 62 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 375 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | P2080 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 52.56 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 210.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 5.05 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.68 TFLOPS (1:3) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 8 897 |
| PassMark (G2D Mark) | 623 |
| TPU Index Score | 16.84% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.