EVGA GTX 980
Graphics Card EVGA GTX 980 — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GTX 980
Nvidia GeForce 900
•
GM204
•
19.09.2014
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
165W
🏆 Top #6498
Performance
Synthetic Score
11,868
PassMark
11,071
Efficiency
mid-high
The EVGA GTX 980 graphics adapter is based on the advanced Maxwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 19.09.2014. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 5.2 billion transistorsistors transistors on a 398 mm² die. For graphics processing, 2048 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1127 MHz with dynamic acceleration capability up to 1216 MHz. The TDP level for this model is 165 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 19.09.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM204-400-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM204 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,200,000.0 million |
| Die Size | 398 mm² |
| Transistor Density | 13,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1127 MHz |
| Boost Clock | 1216 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 165 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | PG401 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 77.82 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 155.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 4.98 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 155.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 11 071 |
| PassMark (G2D Mark) | 789 |
| TPU Index Score | 11.44% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.