EVGA GTX 970
Graphics Card EVGA GTX 970 — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GTX 970
Nvidia GeForce 900
•
GM204
•
19.09.2014
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
148W
🏆 Top #7351
Performance
Synthetic Score
9,637
PassMark
9,637
Efficiency
mid-high
The EVGA GTX 970 graphics adapter is based on the advanced Maxwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 19.09.2014. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 5.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 398 mm². The model's computational arsenal includes 1664 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 224.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 1050 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1178 MHz. The nominal thermal design power is 148 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 19.09.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM204-200-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM204 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,200,000.0 million |
| Die Size | 398 mm² |
| Transistor Density | 13,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1664 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 104 |
| Render Output Units (ROP) | 56 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1050 MHz |
| Boost Clock | 1178 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 241 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 148 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | PG401 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 65.97 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 122.5 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.92 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 122.5 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 637 |
| PassMark (G2D Mark) | 763 |
| TPU Index Score | 9.86% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.