EVGA GTX 950 SC ACX 2.0
Graphics Card EVGA GTX 950 SC ACX 2.0 — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GTX 950 SC ACX 2.0
Nvidia GeForce 900
•
GM206
•
20.08.2015
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
90W
🏆 Top #9061
Performance
Synthetic Score
5,647
PassMark
5,354
Efficiency
mid
The EVGA GTX 950 SC ACX 2.0 graphics card from NVIDIA is built on the Maxwell 2.0 architecture and was officially introduced on 20.08.2015. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.9 billion transistorsistors transistors on a 228 mm² die. For graphics processing, 768 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 105.80 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1076 MHz with dynamic acceleration capability up to 1253 MHz. The TDP level for this model is 90 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 20.08.2015 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM206-250-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM206 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,940,000.0 million |
| Die Size | 228 mm² |
| Transistor Density | 12,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1076 MHz |
| Boost Clock | 1253 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1653 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 105.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 90 W |
| Recommended PSU | 250 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 40.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 60.14 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.93 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 60.14 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 354 |
| PassMark (G2D Mark) | 651 |
| TPU Index Score | 5.36% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.