EVGA GTX 770 Dual SC w/ ACX Cooler 4 GB
Graphics Card EVGA GTX 770 Dual SC w/ ACX Cooler 4 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GTX 770 Dual SC w/ ACX Cooler 4 GB
Nvidia GeForce 700
•
GK104
•
30.05.2013
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
230W
🏆 Top #8415
Performance
Synthetic Score
7,127
PassMark
5,970
Efficiency
mid
The EVGA GTX 770 Dual SC w/ ACX Cooler 4 GB graphics card from NVIDIA is built on the Kepler architecture and was officially introduced on 30.05.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 294 mm² die contains approximately 3.5 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1536 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1110 MHz with dynamic acceleration capability up to 1163 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 230 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 30.05.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK104-425-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1110 MHz |
| Boost Clock | 1163 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 230 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P2005 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 37.22 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 148.9 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.57 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 148.9 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 970 |
| PassMark (G2D Mark) | 568 |
| TPU Index Score | 7.18% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.