EVGA GTX 760 Dual w/ ACX Cooler 4 GB
Graphics Card EVGA GTX 760 Dual w/ ACX Cooler 4 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GTX 760 Dual w/ ACX Cooler 4 GB
Nvidia GeForce 700
•
GK104
•
25.06.2013
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
170W
🏆 Top #9546
Performance
Synthetic Score
4,952
PassMark
4,819
Efficiency
mid
The EVGA GTX 760 Dual w/ ACX Cooler 4 GB (Kepler) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 25.06.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.5 billion transistorsistors transistors on a 294 mm² die. For graphics processing, 1152 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 192.30 GB/s. The GPU's base clock speed is 980 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1032 MHz. The nominal thermal design power is 170 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 25.06.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK104-225-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1152 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 980 MHz |
| Boost Clock | 1032 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P2004 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 24.77 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 99.07 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.38 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 99.07 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 819 |
| PassMark (G2D Mark) | 539 |
| TPU Index Score | 5.50% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.