EVGA GTX 750 Ti Superclocked
Graphics Card EVGA GTX 750 Ti Superclocked — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GTX 750 Ti Superclocked
Nvidia GeForce 700
•
GM107
•
18.02.2014
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
60W
🏆 Top #9703
Performance
Synthetic Score
4,512
PassMark
3,901
Efficiency
entry
The EVGA GTX 750 Ti Superclocked (Maxwell) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 18.02.2014. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 148 mm² die contains approximately 1.9 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 640 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 86.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1176 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1255 MHz under load. The nominal thermal design power is 60 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 18.02.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GM107-400-A2 |
GPU
| Architecture | Maxwell |
| Codename | GM107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,870,000.0 million |
| Die Size | 148 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1176 MHz |
| Boost Clock | 1255 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1350 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 86.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 60 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P2010 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 20.08 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 50.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.61 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 50.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 901 |
| PassMark (G2D Mark) | 532 |
| TPU Index Score | 4.62% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.