EVGA GTX 590 CLASSIFIED
Graphics Card EVGA GTX 590 CLASSIFIED — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GTX 590 CLASSIFIED
Nvidia GeForce 500
•
GF110
•
24.03.2011
•
1.5 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
365W
🏆 Top #10484
Performance
Synthetic Score
3,341
PassMark
3,341
Efficiency
entry
EVGA GTX 590 CLASSIFIED is a powerful solution from NVIDIA based on the Fermi 2.0 architecture, released on 24.03.2011. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 520 mm² die contains approximately 3.0 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 512 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 164.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 608 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 365 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 750 W.
General Information
| Release Date | 24.03.2011 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 500 |
| GPU Variant | GF110-351-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF110 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 5,800,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 608 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 854 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1.5 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 164.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 279 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 365 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | P1020 SKU 5 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 20.16 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 40.32 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 290.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 161.3 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 341 |
| PassMark (G2D Mark) | 394 |
| TPU Index Score | 7.34% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.