EVGA GTX 560 Ti 2 GB
Graphics Card EVGA GTX 560 Ti 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GTX 560 Ti 2 GB
Nvidia GeForce 500
•
GF114
•
25.01.2011
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
170W
🏆 Top #10553
Performance
Synthetic Score
3,164
PassMark
3,079
Efficiency
entry
EVGA GTX 560 Ti 2 GB is a powerful solution from NVIDIA based on the Fermi 2.0 architecture, released on 25.01.2011. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.0 billion transistorsistors transistors on a 332 mm² die. The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 128.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 823 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 170 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 25.01.2011 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 500 |
| GPU Variant | GF114-400-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF114 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,950,000.0 million |
| Die Size | 332 mm² |
| Transistor Density | 5,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 823 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 128.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P1040 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 13.17 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 52.67 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 263.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 105.3 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 079 |
| PassMark (G2D Mark) | 441 |
| TPU Index Score | 4.02% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.