EVGA GTX 285 FTW
Graphics Card EVGA GTX 285 FTW — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GTX 285 FTW
Nvidia GeForce 200
•
GT200B
•
23.12.2008
•
1 GB
•
GDDR3
•
512 bit
•
204W
🏆 Top #11741
Performance
Synthetic Score
1,475
PassMark
1,475
Efficiency
low
The EVGA GTX 285 FTW graphics adapter is based on the advanced Tesla 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 23.12.2008. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.4 billion transistorsistors transistors on a 470 mm² die. For graphics processing, 240 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 512 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 159.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 648 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 204 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 23.12.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 200 |
| GPU Variant | G200-350-B3 |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT200B |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,400,000.0 million |
| Die Size | 470 mm² |
| Transistor Density | 3,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 240 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 648 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1242 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 512 bit bit |
| Memory Bandwidth | 159.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 204 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P891 SKU 52, P892 SKU 52, P892 SKU 55 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 23.04 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 57.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 777.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 97.2 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 475 |
| PassMark (G2D Mark) | 66 |
| TPU Index Score | 3.00% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.