EVGA GTX 285 2 GB
Graphics Card EVGA GTX 285 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GTX 285 2 GB
Nvidia GeForce 200
•
GT200B
•
23.12.2008
•
2 GB
•
GDDR3
•
512 bit
•
204W
🏆 Top #11739
Performance
Synthetic Score
1,475
PassMark
1,475
Efficiency
low
EVGA GTX 285 2 GB is a powerful solution from NVIDIA based on the Tesla 2.0 architecture, released on 23.12.2008. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.4 billion transistorsistors transistors on a 470 mm² die. The core configuration includes 240 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR3 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 512 bit-bit bus, bandwidth reaches 159.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 648 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 204 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 23.12.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 200 |
| GPU Variant | G200-350-B3 |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT200B |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,400,000.0 million |
| Die Size | 470 mm² |
| Transistor Density | 3,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 240 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 648 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1242 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 512 bit bit |
| Memory Bandwidth | 159.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 204 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P891 SKU 52, P892 SKU 52, P892 SKU 55 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 20.74 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 51.84 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 708.5 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 88.56 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 475 |
| PassMark (G2D Mark) | 66 |
| TPU Index Score | 3.09% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.