EVGA GTX 280 SSC
Graphics Card EVGA GTX 280 SSC — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GTX 280 SSC
Nvidia GeForce 200
•
GT200
•
16.06.2008
•
1 GB
•
GDDR3
•
512 bit
•
236W
🏆 Top #11986
Performance
Synthetic Score
1,285
PassMark
1,285
Efficiency
low
The EVGA GTX 280 SSC graphics adapter is based on the advanced Tesla 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 16.06.2008. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.4 billion transistorsistors transistors, and its area is 576 mm². For graphics processing, 240 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 512 bit-bit bus, bandwidth reaches 141.70 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 602 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 236 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 16.06.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 200 |
| GPU Variant | G200-300-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT200 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,400,000.0 million |
| Die Size | 576 mm² |
| Transistor Density | 2,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 240 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 602 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1107 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2200 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 512 bit bit |
| Memory Bandwidth | 141.70 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 236 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P651 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 20.74 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 51.84 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 673.9 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 84.24 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 285 |
| PassMark (G2D Mark) | 56 |
| TPU Index Score | 2.76% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.