EVGA GTX 1070 Hybrid
Graphics Card EVGA GTX 1070 Hybrid — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GTX 1070 Hybrid
Nvidia GeForce 10
•
GP104
•
10.06.2016
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #5764
Performance
Synthetic Score
14,319
PassMark
13,508
Efficiency
mid-high
The EVGA GTX 1070 Hybrid graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 10.06.2016. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 7.2 billion transistorsistors transistors on a 314 mm² die. The model's computational arsenal includes 1920 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 256.30 GB/s. In standard mode, the core operates at 1594 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1784 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 150 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 10.06.2016 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP104-200-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1920 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 15 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1594 MHz |
| Boost Clock | 1784 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 720 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG411 SKU 20 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 114.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 214.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 107 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 6.85 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 214.1 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 508 |
| PassMark (G2D Mark) | 847 |
| TPU Index Score | 15.32% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.