EVGA GeForce4 Ti 4600 ACS2
Graphics Card EVGA GeForce4 Ti 4600 ACS2 — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GeForce4 Ti 4600 ACS2
Nvidia GeForce 4 Ti
•
NV25
•
06.02.2002
•
128 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14746
Performance
Synthetic Score
6
PassMark
6
Efficiency
low
The EVGA GeForce4 Ti 4600 ACS2 (Kelvin) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 06.02.2002. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 142 mm² die. The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 10.37 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 300 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 06.02.2002 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 4 Ti |
| GPU Variant | Ti 4600 |
GPU
| Architecture | Kelvin |
| Codename | NV25 |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 63,000.0 million |
| Die Size | 142 mm² |
| Transistor Density | 443,700 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 324 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 648 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 10.37 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 4x |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 8.1 |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2.4 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 |
| PassMark (G2D Mark) | 173 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.