EVGA GeForce 6200 PCI 512 MB
Graphics Card EVGA GeForce 6200 PCI 512 MB — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA GeForce 6200 PCI 512 MB
GeForce 6200
•
NV44
•
16.01.2008
•
256 MB
•
DDR2
•
64 bit
🏆 Top #14569
Performance
Synthetic Score
26
Efficiency
low
EVGA GeForce 6200 PCI 512 MB is a powerful solution from NVIDIA based on the Curie architecture, released on 16.01.2008. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 110 mm² die. The memory subsystem features DDR2 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 3.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 280 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 16.01.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 6200 |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | NV44 |
| Process Node | 110 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 75,000.0 million |
| Die Size | 110 mm² |
| Transistor Density | 681,800 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 280 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 3.20 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCI |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P382 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.0 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Texture Fill Rate | 1.2 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.