EVGA 8800 GTS KO ACS³
Graphics Card EVGA 8800 GTS KO ACS³ — Specifications, Tests & Benchmarks
EVGA 8800 GTS KO ACS³
GeForce 8800
•
G80
•
08.11.2006
•
640 MB
•
GDDR3
•
320 bit
•
143W
🏆 Top #13191
Performance
Synthetic Score
364
Efficiency
low
The EVGA 8800 GTS KO ACS³ (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 08.11.2006. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 484 mm². The core configuration includes 96 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 320 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 63.36 GB/s. The GPU's base clock speed is 513 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 143 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 08.11.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 8800 |
| GPU Variant | G80-100-K0-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G80 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 681,000.0 million |
| Die Size | 484 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 513 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 792 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1584 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 640 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 320 bit bit |
| Memory Bandwidth | 63.36 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 80 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 143 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P356 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 11.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 27.84 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 269.6 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.97% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.