EMTEK XENON GTX 1080 Ti Super JetStream
Graphics Card EMTEK XENON GTX 1080 Ti Super JetStream — Specifications, Tests & Benchmarks
EMTEK XENON GTX 1080 Ti Super JetStream
Nvidia GeForce 10
•
GP102
•
10.03.2017
•
11 GB
•
GDDR5X
•
352 bit
•
250W
🏆 Top #3823
Performance
Synthetic Score
19,624
PassMark
18,590
Efficiency
high
The EMTEK XENON GTX 1080 Ti Super JetStream graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 10.03.2017. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 11.8 billion transistorsistors transistors on a 471 mm² die. For graphics processing, 3584 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 11 GB of GDDR5X memory. A 352 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 484.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 1556 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1670 MHz under load. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 10.03.2017 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP102-350-K1-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP102 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,800,000.0 million |
| Die Size | 471 mm² |
| Transistor Density | 25,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 88 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1556 MHz |
| Boost Clock | 1670 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1376 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 11000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 11 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 352 bit bit |
| Memory Bandwidth | 484.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1344 KB |
| L2 Cache | 2.75 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 285 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG611 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 147 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 374.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 187 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 11.97 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 374.1 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 590 |
| PassMark (G2D Mark) | 940 |
| TPU Index Score | 22.89% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.