EMTEK HV RTX 2070 BLACK MONSTER
Graphics Card EMTEK HV RTX 2070 BLACK MONSTER — Specifications, Tests & Benchmarks
EMTEK HV RTX 2070 BLACK MONSTER
Nvidia GeForce 20
•
TU106
•
17.10.2018
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
175W
🏆 Top #5210
Performance
Synthetic Score
16,062
PassMark
16,062
Efficiency
high
The EMTEK HV RTX 2070 BLACK MONSTER graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 17.10.2018. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 10.8 billion transistorsistors transistors on a 445 mm² die. The model's computational arsenal includes 2304 universal processors. Also available are 36 specialized cores for ray rendering and 288 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 448.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1410 MHz with dynamic acceleration capability up to 1620 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 175 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 17.10.2018 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU106-400A-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU106 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,800,000.0 million |
| Die Size | 445 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 288 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 36 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1620 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2304 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 292 x 35 x 113 mm |
| Power Consumption (TDP) | 175 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG160 SKU 52 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 103.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 233.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 14.93 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 7.47 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 233.3 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 062 |
| PassMark (G2D Mark) | 817 |
| TPU Index Score | 19.36% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.