ELSA GTX 980 Ti
Graphics Card ELSA GTX 980 Ti — Specifications, Tests & Benchmarks
ELSA GTX 980 Ti
Nvidia GeForce 900
•
GM200
•
02.06.2015
•
6 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #5969
Performance
Synthetic Score
13,669
PassMark
13,669
Efficiency
mid-high
The ELSA GTX 980 Ti (Maxwell 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 02.06.2015. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 8.0 billion transistorsistors transistors on a 601 mm² die. The model's computational arsenal includes 2816 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 6 GB of GDDR5 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 336.60 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1000 MHz with dynamic acceleration capability up to 1076 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 02.06.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM200-310-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM200 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 8,000,000.0 million |
| Die Size | 601 mm² |
| Transistor Density | 13,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2816 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 176 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Boost Clock | 1076 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG600 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 103.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 189.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 6.06 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 189.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 669 |
| PassMark (G2D Mark) | 850 |
| TPU Index Score | 12.95% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.