ELSA GTX 660 S.A.C
Graphics Card ELSA GTX 660 S.A.C — Specifications, Tests & Benchmarks
ELSA GTX 660 S.A.C
Nvidia GeForce 600
•
GK106
•
06.09.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
140W
🏆 Top #10041
Performance
Synthetic Score
4,047
PassMark
4,047
Efficiency
mid
The ELSA GTX 660 S.A.C graphics card from NVIDIA is built on the Kepler architecture and was officially introduced on 06.09.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 221 mm² die contains approximately 2.5 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 960 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 144.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 980 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1032 MHz under load. The TDP level for this model is 140 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 06.09.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK106-400-A1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK106 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,540,000.0 million |
| Die Size | 221 mm² |
| Transistor Density | 11,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 960 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 980 MHz |
| Boost Clock | 1032 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 144.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 140 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P2030 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 20.64 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 82.56 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.98 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 82.56 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 047 |
| PassMark (G2D Mark) | 492 |
| TPU Index Score | 4.70% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.