EIZO RTX 5000E Ada Condor GR5S 3U VPX
Graphics Card EIZO RTX 5000E Ada Condor GR5S 3U VPX — Specifications, Tests & Benchmarks
EIZO RTX 5000E Ada Condor GR5S 3U VPX
GeForce x000A
•
AD103
•
21.03.2023
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
90W
🏆 Top #1060
Performance
Synthetic Score
30,252
PassMark
30,252
Efficiency
enthusiast
EIZO RTX 5000E Ada Condor GR5S 3U VPX is a powerful solution from NVIDIA based on the Ada Lovelace architecture, released on 21.03.2023. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 45.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 379 mm². The core configuration includes 9728 shader units, 76 RT Cores for ray tracing, and 304 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 576.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 930 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1680 MHz. The TDP level for this model is 90 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 21.03.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce x000A |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD103 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,900,000.0 million |
| Die Size | 379 mm² |
| Transistor Density | 121,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 9728 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 304 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 304 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 76 |
| Compute Units (SM/CU) | 76 |
Clock Speeds
| Base Clock | 930 MHz |
| Boost Clock | 1680 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 576.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 9728 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 90 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 188.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 510.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 32.69 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 32.69 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 510.7 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 30 252 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 000 |
| TPU Index Score | 39.13% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.