EIZO MED-XN91
Graphics Card EIZO MED-XN91 — Specifications, Tests & Benchmarks
EIZO MED-XN91
GeForce Px000
•
GP104
•
06.02.2017
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
105W
🏆 Top #7605
Performance
Synthetic Score
8,986
PassMark
11,445
Efficiency
mid-high
The EIZO MED-XN91 graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 06.02.2017. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 7.2 billion transistorsistors transistors on a 314 mm² die. The model's computational arsenal includes 1792 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 243.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1202 MHz with dynamic acceleration capability up to 1480 MHz. The nominal thermal design power is 105 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 06.02.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce Px000 |
| GPU Variant | GP104-850-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1202 MHz |
| Boost Clock | 1480 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1901 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 243.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 672 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 105 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG410 SKU 501 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 94.72 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 165.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 82.88 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 5.30 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 165.8 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 11 445 |
| PassMark (G2D Mark) | 778 |
| TPU Index Score | 11.89% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.