EIZO MED-X30LP
Graphics Card EIZO MED-X30LP — Specifications, Tests & Benchmarks
EIZO MED-X30LP
Amd Wx100
•
Oland
•
12.08.2014
•
2 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
26W
🏆 Top #12409
Performance
Synthetic Score
849
PassMark
849
Efficiency
low
The EIZO MED-X30LP (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 12.08.2014. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 77 mm² die contains approximately 1.0 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 320 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 28.80 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 630 MHz with dynamic acceleration capability up to 680 MHz. The nominal thermal design power is 26 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.08.2014 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Amd Wx100 |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Oland |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 950,000.0 million |
| Die Size | 77 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 20 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 630 MHz |
| Boost Clock | 680 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 26 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 109-C57981-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 5.44 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 13.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 435.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 27.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 849 |
| PassMark (G2D Mark) | 307 |
| TPU Index Score | 1.14% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.