Diamond Edge 3D 2120XL
Graphics Card Diamond Edge 3D 2120XL — Specifications, Tests & Benchmarks
Diamond Edge 3D 2120XL
GeForce NV1
•
NV1
•
30.09.1995
•
1 MB
•
FPM RAM
•
64 bit
•
2W
🏆 Top #14137
Performance
Synthetic Score
100
Efficiency
low
The Diamond Edge 3D 2120XL graphics card from NVIDIA is built on the modern architecture and was officially introduced on 30.09.1995. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.0 billion transistorsistors transistors on a 135 mm² die. The FPM RAM video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 0.39 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 75 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 2 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 30.09.1995 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce NV1 |
| GPU Variant | STG2000X-B |
GPU
| Codename | NV1 |
| Process Node | 500 nm (ST) |
| Transistor Count | 1,000.0 million |
| Die Size | 135 mm² |
| Transistor Density | 7,400 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 1 |
| Render Output Units (ROP) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 75 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 50 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 MB |
| Memory Type | FPM RAM |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 0.39 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCI |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 2 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 1.0 |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.