Dell T500 Mobile 2 GB
Graphics Card Dell T500 Mobile 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Dell T500 Mobile 2 GB
GeForce Tx000
•
TU117
•
02.12.2020
•
2 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
25W
🏆 Top #8677
Performance
Synthetic Score
6,393
PassMark
3,611
Efficiency
entry
Dell T500 Mobile 2 GB is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 02.12.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.7 billion transistorsistors transistors on a 200 mm² die. For graphics processing, 896 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 80.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1365 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1695 MHz under load. The TDP level for this model is 25 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 02.12.2020 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | GeForce Tx000 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1365 MHz |
| Boost Clock | 1695 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 10000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 25 W |
| Board Number | E3903 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 54.24 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 94.92 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 6.08 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 3.04 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 94.92 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 611 |
| PassMark (G2D Mark) | 299 |
| TPU Index Score | 8.57% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.