Dell RX 6800 XT OEM
Graphics Card Dell RX 6800 XT OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
Dell RX 6800 XT OEM
Amd RX 6000
•
Navi 21
•
28.10.2020
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
300W
🏆 Top #1484
Performance
Synthetic Score
27,497
PassMark
25,014
Efficiency
enthusiast
The Dell RX 6800 XT OEM graphics card from AMD is built on the RDNA 2.0 architecture and was officially introduced on 28.10.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 26.8 billion transistorsistors transistors on a 520 mm² die. For graphics processing, 4608 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 72 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 512.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1825 MHz with dynamic acceleration capability up to 2250 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 300 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 28.10.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 21 XT (215-121000177) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 21 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 26,800,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 51,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4608 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 288 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 72 |
| Compute Units (SM/CU) | 72 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1825 MHz |
| Game Clock | 2015 MHz |
| Boost Clock | 2250 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 2304 KB |
| L1 Cache | 9216 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 128 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 50 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D412A7-00_03 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 288 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 648 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 41.47 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 20.74 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 296 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 25 014 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 041 |
| TPU Index Score | 37.59% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.