Dell RX 560X OEM
Graphics Card Dell RX 560X OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
Dell RX 560X OEM
Amd RX 500X
•
Polaris 21
•
11.04.2018
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #10325
Performance
Synthetic Score
3,681
PassMark
3,415
Efficiency
entry
The Dell RX 560X OEM graphics card from AMD is built on the GCN 4.0 architecture and was officially introduced on 11.04.2018. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 123 mm². The core configuration includes 1024 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 112.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1175 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1275 MHz. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 11.04.2018 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500X |
| GPU Variant | Polaris 21 XT (215-0908004) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 21 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 24,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1175 MHz |
| Boost Clock | 1275 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C981 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 20.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 81.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 2.61 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.61 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 163.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 415 |
| PassMark (G2D Mark) | 433 |
| TPU Index Score | 4.78% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.