Dell RTX A2000 Mobile
Graphics Card Dell RTX A2000 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Dell RTX A2000 Mobile
GeForce Ax000
•
GA107
•
12.04.2021
•
4 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
95W
🏆 Top #5787
Performance
Synthetic Score
14,297
PassMark
9,461
Efficiency
mid-high
The Dell RTX A2000 Mobile (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 12.04.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 8.7 billion transistorsistors transistors on a 200 mm² die. The core configuration includes 2560 shader units, 20 RT Cores for ray tracing, and 80 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 192.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1455 MHz with dynamic acceleration capability up to 1824 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 95 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 12.04.2021 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | GeForce Ax000 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA107 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 8,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 80 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1455 MHz |
| Boost Clock | 1824 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 95 W |
| Board Number | E4736 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 87.55 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 145.9 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 9.34 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 9.34 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 145.9 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 461 |
| PassMark (G2D Mark) | 501 |
| TPU Index Score | 13.22% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.