Dell HD 8670M 2 GB
Graphics Card Dell HD 8670M 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Dell HD 8670M 2 GB
Amd HD 8600M
•
Sun
•
01.03.2013
•
2 GB
•
DDR3
•
64 bit
🏆 Top #12894
Performance
Synthetic Score
532
PassMark
520
Efficiency
low
The Dell HD 8670M 2 GB (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 01.03.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.7 billion transistorsistors transistors on a 56 mm² die. The model's computational arsenal includes 320 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 14.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 925 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 975 MHz under load.
General Information
| Release Date | 01.03.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd HD 8600M |
| GPU Variant | Sun S3 XT (216-0841009) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Sun |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 690,000.0 million |
| Die Size | 56 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 20 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 925 MHz |
| Boost Clock | 975 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 19.5 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 624 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 39 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 520 |
| PassMark (G2D Mark) | 488 |
| TPU Index Score | 1.69% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.