Dell GTX 965M 4 GB
Graphics Card Dell GTX 965M 4 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Dell GTX 965M 4 GB
Nvidia GeForce 900M
•
GM206S
•
2016
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
🏆 Top #10254
Performance
Synthetic Score
3,876
PassMark
3,876
Efficiency
entry
The Dell GTX 965M 4 GB (Maxwell 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 01.01.2016. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 228 mm² die contains approximately 2.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1024 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 80.19 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 935 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1150 MHz.
General Information
| Release Date | 2016 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 900M |
| GPU Variant | N16E-GR-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM206S |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,940,000.0 million |
| Die Size | 228 mm² |
| Transistor Density | 12,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 935 MHz |
| Boost Clock | 1150 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1253 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.19 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-A (3.0) |
| Slot Width | 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 36.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 73.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.36 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 73.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 876 |
| PassMark (G2D Mark) | 353 |
| TPU Index Score | 6.27% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.