Dell GTX 660M
Graphics Card Dell GTX 660M — Specifications, Tests & Benchmarks
Dell GTX 660M
Nvidia GeForce 600M
•
GK107
•
22.03.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #11764
Performance
Synthetic Score
1,453
PassMark
1,453
Efficiency
low
The Dell GTX 660M (Kepler) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 22.03.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 118 mm². For graphics processing, 384 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 80.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 835 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 950 MHz. The nominal thermal design power is 50 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 22.03.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 600M |
| GPU Variant | N13E-GE-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,270,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 10,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 835 MHz |
| Boost Clock | 950 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-B (3.0) |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Board Number | P1309 SKU 2 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 30.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 729.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 30.4 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 453 |
| PassMark (G2D Mark) | 277 |
| TPU Index Score | 1.45% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.