Dataland RX 6900 XT Ares X
Graphics Card Dataland RX 6900 XT Ares X — Specifications, Tests & Benchmarks
Dataland RX 6900 XT Ares X
Amd RX 6000
•
Navi 21
•
28.10.2020
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
300W
🏆 Top #1035
Performance
Synthetic Score
30,541
PassMark
26,694
Efficiency
enthusiast
The Dataland RX 6900 XT Ares X graphics card from AMD is built on the RDNA 2.0 architecture and was officially introduced on 28.10.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 26.8 billion transistorsistors transistors on a 520 mm² die. The model's computational arsenal includes 5120 universal processors. Also available are 80 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 512.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1875 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2285 MHz. The TDP level for this model is 300 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 28.10.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 21 XTX (215-121000167) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 21 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 26,800,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 51,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 80 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1875 MHz |
| Game Clock | 2050 MHz |
| Boost Clock | 2285 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 2560 KB |
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 128 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 311 x 51 x 128 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D412A7-00_03 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 292.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 731.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 46.80 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 23.40 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 462.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 694 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 062 |
| TPU Index Score | 40.33% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.